Brother Rally New Zealand I päev

42. Brother Rally New Zealand 22-24.06.2012

Uus-Meremaa MM-ralli 2012

Peale aastast pausi on MM-kalendris tagasi Uus-Meremaa MM-ralli.
Võistlus on 2012 hooaja seitsmes MM-ralli ning punkte jagatakse WRC S-WRC ja P-WRC arvestuses.
Võistluste starti asub 44 ekipaaži, nendest 14 on WRC-masinad. Võistluskeskus ja hooldus asetsevad Aucklandis.
Hooaja teise stardi teevad Monster WRT meeskonna sõitjad Ken Block - Alex Gelsomino (Ford Fiesta WRC) ja kolmanda stardi Jari Ketomaa – Mika Stenberg (Ford Fiesta WRC).
Pärast Kreeka MM-ralli vahele jätmist on taas stardis ka Dani Sordo - Carlos del Barrio (Mini John Cooper Works WRC)
Brazil World Rally Team värve esindavad Uus-Meremaa rallil Manfred Stohl – Ilka Minor (Ford Fiesta WRC), kelle viimane MM-start pärineb hooaja 2007. Walesi rallilt.
Lisaks Citroeni ja Fordi tehasesõitjatele stardivad Uus-Meremaal ka mõlema meeskonna B-meeskonnad sõitjad ja nende hulgas ka Ott Tänak – Kuldar Sikk, kellele on see esimene kord maakera teiselpool toimuval rallil startida.
Uus-Meremaa ralli jätavad vahele MM-arvestuse kolmas ekipaaž Mads Østberg - Jonas Andersson ja seitsmendal positsioonil olevad Martin Prokop - Zdeněk Hrůza. Mõlemad ekipaaži aga õnnestub kõigil eesti rallifännidel näha selle aastasel Rally Estonial.
Ralli on S-WRC klassi hooaja neljandaks etapiks ning kuigi MM-punkte on püüdmas pea kõik S-WRC parimad piloodid, siis on kindlasti kõikide sõitjate mõtteis lein, seoses sarja liidri Craig Breeni kaardilugeja Gareth Roberts´i hukkumisele Targa Florio rallil.

Ott Tänak – Kuldar Sikk pole Uus-Meremaa teedel ennem sõitnud ning eelkõige saab nende ülesandeks olema kogemuste hankimine

Ajaloonurk - Uus-Meremaa ralli 2007

Uus-Mermeaa ralli 2007 on läinud ralliajalukku, kui ralli, kus kaks maailmameistrit Marcus Grönholm (Ford Focus WRC) ja Sebastien Loeb (Citroen C4 WRC) pakkusid rallifännidele etenduse, mida ei unustata iial.
Soomlane ja prantslane olid sellele ralli täiesti eraldi tempos kaasvõistlejatest ning heitlesid esimestest meetritest iga sekundikümnendiku eest.
MM-liidrina startis katsetele Marcus Grönholm, kelle tervis polnud 100% korras ning kerge külmetushaigus häiris keskendumist.
Sebastien Loeb valis esimese päeva katsetele pehmema seguga rehvid ning Marcus Grönholm kõvema seguga rehvid.
Citroeni sõitja kaotas avakatse 7,2 sekundiga ning kurtis rehvide pidamatuse ja auto alajuhitavuse üle. Järgneval katsel suurendas õige rehvivaliku teinud Fordi piloot edu veel 7,6 sekundi võrra. Pärast avakatseid ja hooldusala jätkus kahe suure duell ning kuigi Loeb vahetas rehvisegu kõvema vastu, siis Grönholmile õnnestus tal kahe katsega läheneda vaid 1,3 sekundi võrra.
Kolmandal katsel jäid teeäärde Subaru sõitjad Xavi Pons - Xavier Amigo, kelle avapäev lõppes vale kiiruslegendi tõttu teelt väljasõiduga.
Urmo Aava ja Kuldar Sikk näitasid Mitsubishi Lancer WRC-l päeva parimal katsel kaheksandat resultaati ja lõpetasid Uus-Meremaa ralli avapäeva üheksandal positsioonil.
Lisaks Ponsile jäid avapäeval teeäärde Matthew Wilson, Manfred Stohl ja Luis Perez Companc.
Päeva viimase veidi üle 3 km pikkuse publikukatse võitis Subaru sõitja Chris Atkinson ja olgu juba etteruttavalt öeldud, et see oli ainus katsevõit mille duo Grönholm – Loeb kellelegi teisele loovutasid. Subarul.
Sebastien Loeb võttis viimasel katsel tagasi veel 0,5 sekundit ja nii oli kahe meistri duelli esimese vaatuse 13 sekundiga võitnud Marcus Grönholm.
Kolmandana lõpetas avapäeva Fordi teine piloot Mikko Hirvonen , kuid temal oli kaotust liidrile kogunenud juba 49,2 sekundit.
Avapäeval toiminud kõvem rehvisegu ei töötanud enam teisel võistluspäeval ning võistluspäevaks sai eelise Sebastien Loeb, kes valis teiseks võistluspäevaks pehmema segu.
Prantslane võitis avakatse ja vähendas vahet 3,1 sekundi võrra. Järgneval katsel ründas Grönholm tagasi ja suurendas edu 5 sekundi võrra, juhtides rallit 14,9 sekundiga
Kaheksandal katsel kaotas Grönholm Loebile 11,3 sekundit ja kahe sõitja vahe oli nüüd vaid 3,6 sekundit soomlase kasuks. Soomlasele sai saatuslikuks purunenud rehv, millel küll toimis „rehvimoos“, kuid vibratsioon ei lasknud 100% rünnata.
Superralli reeglite alusel rallile uuesti startinud Xavi Pons tegi uue sõiduvea kaheksandal katsel ja keeras oma Subaru üle katuse. Sama katse sai saatuslikuks ka Henning Solbergile, kes kaotas sõiduvea tõttu kaks positsiooni, mille tulemusena kerkisid viimasele MM-punktikohale Urmo Aava – Kuldar Sikk.
Üheksanda katse võitis taas Grönholm, kuid seda vaid 0,4 sekundiga ja hoolduspausile mind Grönholmi 4 sekundilise eduga. Peale hoolduspausi sõideti veel kaks kiiruskatset ning need võitis Sebastien Loeb ning see tähendas seda, et prantslane lõpetas võistluspäeva soomlase ees 1,7 sekundilise eduga.
Esikaheksasse mahtusid veel Mikko Hirvonen, Jari-Matti Latvala, Chris Atkinson, Dani Sordo, Petter Solberg ja Urmo Aava.
Viimase võistluspäeva hommikul ründas koheselt Marcus Grönholm ja võitis tagasi 1,8 sekundit, mis tähendas, et ta tõusis 0,1 sekundiga ralli liidriks. Järgneva katse võitis Loeb 0,6 sekundiga ja läks liidriks ise taas 0,5 sekundiga. Ennem hoolduspausi sõidetud katse võitis Loeb ja lõunapausile mindi prantslase 2,9 sekundilises edus.
Peale hooldust võttis soomlane tagasi esmalt 0,6, seejärel 2,1 ja siis 0,9 sekundit ning kerkis ise 0,7 sekundiga ralli liidriks. Ennem viimast 3,14 km pikkust katset juhtis Grönholm 0,7 sekundiga ning kuigi Loeb võitis küll viimase katse, siis rallivõit kuulus 0,3 sekundilise eduga Grönholmile. Viimase poodiumi koha sai Hirvonen, kuid tema kaotas meeskonnakaaslasele juba 1.42,8. Neljandaks kerkis viimase võistluspäeva hea sõiduga Chris Aktinson, kellele vaid 4,6 sekundit kaotas Jari-Matti Latvala. Veel mahtusid punktisaajate hulka Danbi Sordo, Petter Solberg ja Urmo Aava.